پرسش و پاسخ

چه کسانی مشمول ارسال صورت معاملات فصلی می باشند ؟

اشخاص حقوقی ( شرکت ها)

اشخاص حقیقی (مشاغل) گروه اول

صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

چه مطالبی که باید در صورت معاملات فصلی ثبت گردد ؟

کلیه خرید ها و فروش های انجام شده در طول فصل اعم از خرید مواد اولیه ،واردات،اجاره هزینه های و فروش ها به همراه اطلاعات اقتصادی اشخاص حقوقی و اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی در سامانه صورت معاملات فصلی باید ثبت گردد.

آیا برای راه اندازی شرکت مجوز دارید؟

آیا با شرکت ها مشاوره یا سرمایه گذاری می کنید؟

تعریف حسابداری

یک سیستم اطلاعاتی است که با در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز امکان می دهد تا سرمایه کذاران اعتبار دهندگان، مدیران مجموعه و …

اشراف بیشتری نسبت به مسائل اقتصادی پیدا کنند و بتوانند بهتر و یا دید کامل تری در خصوص پیشبرد اهداف سازمان یا مجموعه تصمیم گیری کنند.

مثلا اگر شخصی اعم از حقیقی یا حقوق بخواهد در مجموعه یا شرکتی سرمایه گذاری کند می بایستی نسبت به مسائل مالی مجموعه مذکور اطلاع داشته و اشراف نسبی پیدا کند که در اینجا از حسابداری میتواند بهره گیرد.چرا که گزارشات حسابداری نسان دهنده توان مالی محموعه و میزان سود/زیان دهی مجموعه می باشد و افراد میتوانند به راحتی با بهره گرفتن از گزارشات مالی نسبت به توان مالی آن مجموعه پیدا کرده و در خصوص آن تصمیم گیری کنند.

همچنین زمانی که مالک یا مالکین یک مجموعه ،بنگاه اقتصادی،شرکت و … اقدام به تاسیس آن بنگاه می کنند اولین و اصلی ترین هدف کسب سود می باشد که در اینجا علوم حسابداری با استاندارهای خود به کمک سیستم آمده و نسبت به مشخص کردن میزان دقیق سود ،زیان هزینه های و … افق روشنی در خدمت مدیران قرار می دهند.

تاریخچه حسابداری

حسابداری در سال 1494 میلادی توسط لوكا پاچیولی  بنا نهاده شد . کتابی که پاچولی با تعارف ساده و سطحی تراز و تعادل در سیستم بنا نهاد و تالیف کرد نخستین منبع حسابداری مدرن تا به امروز است.

کتاب پاچولی با نام SUMMA در سال 1494 توسط این ریاضیدان و محقق و استاد دانشگاه به چاپ رسید کتاب او مشمول 24 فصل می باشد که یکی از فصول آن در خصوص علم حسابداری است در این فصل مختص به حسابداری پاچولی از واژه سیستم حسابداری دو طرفه برای بار نخست در اقلام تجارت های ایتالیایی دوران رنسانس استفاده کرد و نام آن را روش ونیزی نماد.

با وجود اینکه پاچولی روش ونیزی را 500 سال پیش اختراع نمود اما همگی از او به عنوان پدر حسابداری مدرن یاد می کنند اگر نگاهی به زندگی روزمره و روتین خود بیندازیم میبینیم که خواه ناخواه با محاسباتی روبه رو میشویم که به روزمرگی ما گره خورده است ،حقوق ماهیانه وام های دریافتی، مخارج خانه، اقساط خانه ،هزینه تحصیل فرزندان ،خوراک پوشاک و … مدیریت و نگهداری می باشد تا به قول معروف دخل و خرج با هم همخوانی داشته باشد.

در این موارد روتین کد بررسی ساده پاسخگوی نیاز میباشد.کد بررسی ساده که در آمد ها و هزینه ها را مشخص در نهایت خروجی مناسبی ارائه دهد. اما در موارد بسیاری به دانشی جهت مدیریت حساب هایمان میشود.

کاربرد حسابداری

حسابداری در تمامی بنگاه های اقتصادی یک نیاز اصلی می باشد و وجود آن به بهبود و تصمیم گیری های آتی مدیران مجموعه کمک می کند.

برای مثال یک آرایشگاه وقتی که میخواهد درآمد روتین خود رامحاسبه کند نیازمند استفاده از یک روش حسابداری است . بایستی درآمد خود را محاسبه کرده و با هزینه ها مقایسه کند،یعنی برای محاسبه سود و زیان یک ماهه احتیاج دارد تا میزان و تعداد مشتری های خود را بررسی کرده و محاسبه کند و همچنین هزینه های خود از اجاره ، برق ، آب ،شامپو و سایر موارد را در نظر گرفته و از درآمد ناخالص خود کسر کند، این امر در مورد بنگاه های اقتصادی بزرگنر اعم از شرکتی و هولدینگ ها با فعالیت بیشتر نیز صدق میکند فقط اشل کاری گسترده تر و رویه های مورد استفاده دقیق و حساس تر میباشد.

صورت معاملات فصلی چیست ؟

تمامی فاکتور های خرید،فروش( حقیقی یا حقوقی) را که شرکت ها در طول مدت زمان معین(هر سه ماه یکبار) به همراه اطلاعات کامل اعم از کد اقتصادی ،شناسه ملی ،آدرس ، شماره تلفن، کد پستی،شرح فاکتور خرید برای اشخاص حقوقی و شماره ملی،آدرس شماره تلفن، کد پستی،شرح فاکتور خرید برای اشخاص حقیقی را در سامانه صورت معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی ثبت کرده و مدت زمان این امر 45 روز پس از پایان هر فصلی می باشد.

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی چه زمانی است؟

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی 45 روز پس از پایان هر فصلی یا همان 1 ماه و نیم است به صورت مثال برای فصلی بهار شرکت ها تا 15 مرداد ماه زمان برای ارسال این مورد دارند.

شرکت هایی که سال مالی آن ها در میان یکی از فصول سال شمسی می باشند موظف هستند یک صورت معاملات فصلی تا پایان سال مالی خود و یک صورت معاملات فصلی از ابتدای سال مالی خود تا پایان فصلی ارائه دهند.

با وجود زمان 45 روزه برای ارسال صورت معاملات فصلی وزیر امور اقتصاد و دارایی میتواند زمان ارسال این مورد را برحسب نیاز و موقعیت تمدید نماید.

چه مواردی معاف از درج کد اقتصادی می باشد ؟

روش کالا یا خدمات به مصرف کننده نهایی

معاملات با مشمولین ماده 81 ق ،م،م (شاغلین حوزه‌های کشاورزی، دام‌پروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و…)

معامله با اشخاص حقیقی با مبلغ تا 5 درصد حدنصاب «معاملات کوچک موضوع قانون برگزاری مناقصات» (این مبلغ در سال 98، یک‌میلیون شش‌صد و چهل هزار تومان است)

خرید از فروشندگانی که ملزم به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نیستند (ارگان‌ها و نهادهای دولتی و…)

آیا درباره خدمات ما سوال دارید؟

در صورت هر گونه سوال ، مشاوره با ما تماس بگیرید.